Detaljer
Med sammanlagt mer än 60 års erfarenhet från kustflugfiske i Skåne tyckte vi att det var dags att få gjort vår egen kustlina. När man har en renodlad flugfiskebutiken och hör dagligen vad kunderna vill ha blir det snart rätt uppenbart hur den optimala kustlinan bör vara.
KIVIK linan har en klump på 10m följt av en "handling line" på 3m. Unik för denna linan är att slow-intermediate coatingen fortsätter 4 meter in i skjutlinan. Detta gör att den delen av linan som utsätts för mest påfrestning håller bättre och längre.
Vårt test-team som fått prototyper av linan var genomgående mycket imponerade över linans kastegenskaper. Linan laddar spöet snabbt och med ett par luftkast går det att kasta de 30m som linan är lång.
Sjunkhastigheten på denna linan har helt anpassats till det skånska / danska kustflugfisket där man ofta fiskar på vattendjup på 1,5m eller grundare. Kivik linan kan fiskas på meterdjupt vatten utan att man har kontakt med botten. I dagsläget är detta förmodligen den enda kustlinan med 10m klump med "rätt" sjunkhastighet.
Linan är trefärgad.
Klump olive, handling line orange, skjutlina ljusblå
Loopar i bägge ändar.
Längd: 30m.
Sjunkhastighet: ca 1,5cm sek.
Kundrecensioner (1)
- Bästa linan som andas erfarenhetRecenserad av Christian
- När jag såg att René designat en lina för skånekusten blev jag ganska exalterad. Han är en av de människor i bekantskapen som har ett enormt kunnande om linor, spön och flugkastning. Det finns många som killgissar. Både i försäljningsledet och ute på fisket. Men riktig kunskap lyser igenom när man pratar med ngn tillräckligt länge. Linan är fantastisk att kasta med. Jag har använt den på nutidens Lidlspö - GL Elevation (det spöet är en historia i sig). Linan skjuter som en åsna sparkar. Den rullar över 12fots-tafsar med lite större och fluffigare flugor. Den lite tjockare "handling line" är så genomtänkt. På Volantislinan är detta just ett problem, det är lätt att tappa linan vid sista kastet då den linan är så tunn. Det enda jag önskar mig är att tillräckligt många köper den så att FFM vågar satsa på att göra en likvärdig fast helflyt för märl och foamfisket. Då röstar jag på att den ska heta Ystad B-) (Skrevs den 2021-03-18)